Z czego składa się nowy JPK V7? Od kiedy obowiązuje nowa struktura? W jaki sposób stworzyć jednolity plik kontrolny?
1. Nowy JPK V7 – z jakich elementów się składa?
2. Terminy wysyłki JPK V7M oraz JPK V7K
Nowy JPK V7 to połączenie części ewidencyjnej z częścią deklaracyjną. Plik obejmuje takie dane jak kody procedur transakcji, kody GTU oraz kody typów dokumentów. Celem wprowadzenia dodatkowych oznaczeń jest chęć zwiększenia efektywności kontrolnego aparatu, który zajmuje się wykrywaniem oszustw podatkowych i tym samym eliminowaniem tak zwanej szarej strefy. Co dokładnie zawiera struktura JPK V7 i kiedy należy złożyć jednolity plik kontrolny? Odpowiadamy w niniejszym artykule.
Nowy JPK V7 – z jakich elementów się składa?
Nowy JPK V7 to nic innego jak dokument zawierający zbiór danych informujących zarówno o sprzedaży, jak i transakcjach zakupu. W pliku tym wyszczególnia się wartość, kwoty oraz stawki podatku VAT wraz z danymi kontrahentów. Nowa faktura VAT JPK dzieli się na tak zwane dwie logiczne struktury. Pierwsza to część ewidencyjna, która przypomina pliki JPK VAT, jakie składało się do wprowadzenia nowej struktury jednolitego pliku kontrolnego. Druga część – deklaracyjna – składa się natomiast ze wszystkich pozycji, które wskazuje się w deklaracjach VAT.
Zatem nowy JPK V7 to nic innego, jak połączenie danych, które do tej pory przedsiębiorcy przekazywali do Ministerstwa Finansów oraz urzędu skarbowego, składając deklarację VAT oraz plik JPK VAT.
Chociaż całość może brzmieć nieco skomplikowanie, stworzenie takiego dokumentu jest niezwykle proste. Wystarczy znaleźć odpowiedni program do faktur JPK, który jest prosty i intuicyjny.
Terminy wysyłki JPK V7M oraz JPK V7K
Każdy przedsiębiorca może rozliczać się co miesiąc lub kwartalnie. To sprawia, że plik JPK V& obowiązuje aż w dwóch wariantach, które oznacza się jako JPK V7M oraz JPK V7K. Pierwsze oznaczenie dotyczy rozliczania miesięcznego, drugie kwartalnego.
Plik JPK V7M należy wysyłać co miesiąc, a termin jego złożenia wynosi do 25. dnia następnego miesiąca, rozliczając miesiąc poprzedni. Dokument ten zawiera zarówno część ewidencyjną, jak i deklaracyjną.
Plik JPK V7K również wysyła się co miesiąc i także do 25. dnia miesiąca. Różnica jest widoczna w tym, co zawiera. A mianowicie dokument za pierwsze dwa miesiące obejmuje tylko i wyłącznie część ewidencyjną. Natomiast przy składaniu JPK V7K za trzeci miesiąc danego kwartału, musimy uwzględnić zarówno część ewidencyjną, jak i deklaracyjną. Należy jednak pamiętać, że część deklaracyjna musi obejmować cały kwartał.