Logo jpk

Co to jest JPK?

Co to jest JPK? Kiedy należy złożyć jednolite pliki kontrolne? Kogo właściwie dotyczy JPK? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury.

1.     Czym jest JPK?

2.     Jak składa się JPK?

3.     Kto sporządza jednolite pliki kontrolne?

JPK to jednolite pliki kontrolne, w Polsce wprowadzono ustawą z 10 września 2015 roku. Czym są i kto ma obowiązek regularnego przekazywania rejestrów VAT? Jak składa się JPK? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym jest JPK?

JPK – inaczej Jednolity Plik Kontrolny – został wprowadzony w celu usprawnienia działania tak zwanych organów podatkowych. Ale to nie jedyne zadanie JPK. Jego celem jest także ustandaryzowanie przekazywanych do urzędu podatkowego wszystkich danych elektronicznych. Dzięki temu łatwiej i szybciej przeprowadzać wszystkie czynności sprawdzające i kontrolne, a także te, które umożliwiają zidentyfikowanie nieprawidłowości związanych z rozliczaniem podatku VAT.

Jak składa się JPK?

Do składania, a właściwie generowania pliku posłuży przede wszystkim odpowiedni program, chociaż jest możliwość złożenia dokumentu bez konieczności jego posiadania. Na przykład poprzez aplikację, oferowaną przez Ministerstwo Finansów. Większą popularnością cieszy się jednak program do faktur JPK, gdzie faktura JPK może być generowana, ponieważ program ten jest łatwy w obsłudze i bardzo intuicyjny.

Wygenerowany dokument JPK VAT należy wysłać do 25 kolejnego miesiąca. Termin ten zwykle pokrywa się ze składaniem miesięcznej deklaracji VAT-7. Obowiązek ten obejmuje zarówno mikroprzedsiębiorstwa, jak i duże oraz średnie firmy. W przypadku innych struktur JPK – na przykład JPK-KR czy JPK-FA – dokumenty przesyła się na żądanie skarbowych organów. 

Kto sporządza jednolite pliki kontrolne?

Obowiązek składania JPK dotyczy każdego przedsiębiorcę, który jest czynnym podatnikiem VAT. Wielkość działalności aktualnie nie ma znaczenia. Nie tylko średnie i duże przedsiębiorstwa, ale od pewnego czasu także mikroprzedsiębiorstwa muszą sporządzać jednolite pliki kontrolne.